Skip to content

819 Fairacres Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1949

Last Sale Price
$714,000
Last Sale Date
Jun 12, 2014

Property Information

Block3502
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1949

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,800
73%
Improvement Value:$198,100
27%
Total Assessment$738,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,640+2.1%
2024$16,300+2.0%
2023$15,982+0.2%
2022$15,945+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$714,000

From: GIPSON, JENNIFER & TYLER, GIPSON, JENNIFER & TYLER

To: SCHWARTZ, JEFFREY S & LISA N, SCHWARTZ, JEFFREY S & LISA N

Sq Ft1,774DeedBook 6008, Page 8Recorded6/17/2014

Property Sale

Sale
$625,000

From: MCKENNA,MARY

To: GIPSON, JENNIFER & TYLER

Sq Ft1,774DeedBook 5859, Page 445Recorded4/19/2011

Property Sale

Sale
$201,700
DeedBook 3771, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1949