Skip to content

29 Sandra Circle

Westfield, NJ 07090

Built 2008

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 29, 2001

Property Information

Block3901
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,700
37%
Improvement Value:$773,900
63%
Total Assessment$1,227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,646+2.1%
2024$27,081+2.0%
2023$26,553+0.2%
2022$26,492+0.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,741DeedBook 5205, Page 291Recorded12/4/2001