Skip to content

832 E Broad St

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block3502
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,500
66%
Improvement Value:$185,300
34%
Total Assessment$548,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,359+2.1%
2024$12,107+2.0%
2023$11,871+0.2%
2022$11,843+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From: KONCICKI, RICHARD F & JANE, KONCICKI, RICHARD F & JANE

To: CUTRO, JAMES & ROBIN, CUTRO, JAMES & ROBIN

Sq Ft1,716DeedBook 5959, Page 12Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3869, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1952