Skip to content

613 Central Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1965

Last Sale Date
Dec 18, 1998

Property Information

Block4001
Lot109
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1965

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage7,815
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$776,800
50%
Improvement Value:$779,800
50%
Total Assessment$1,556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,055+2.1%
2024$34,339+2.0%
2023$33,669+0.2%
2022$33,591+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4640, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1965