Skip to content

522 E Broad St

Westfield, NJ 07090

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$1,805,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block2311
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1980

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage7,680
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$991,200
49%
Improvement Value:$1,037,200
51%
Total Assessment$2,028,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,680+2.1%
2024$44,747+2.0%
2023$43,874+0.2%
2022$43,773+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,805,000

From: WESTFIELD PROFESSIONAL BLDG, LLC, WESTFIELD PROFESSIONAL BLDG, LLC

To: FIRST SUNSHINE REALTY LLC, FIRST SUNSHINE REALTY LLC

Sq Ft7,680DeedBook 6201, Page 813Recorded7/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1980