Skip to content

111 Grove St E

Westfield, NJ 07090

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block4008
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1987

Building Details

Building Class---
Description2S-B-O-NG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,524
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
47%
Improvement Value:$423,800
53%
Total Assessment$799,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,012+2.1%
2024$17,644+2.0%
2023$17,300+0.2%
2022$17,260+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft4,524DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/12/2018

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1987