Skip to content

775 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1924

Last Sale Price
$578,775
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block4104
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,100
73%
Improvement Value:$165,400
27%
Total Assessment$612,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,794+2.1%
2024$13,512+2.0%
2023$13,248-5.6%
2022$14,038+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$578,775

From:

To:

Sq Ft1,655DeedBook 6369, Page 441Recorded5/29/2020

Property Sale

Sale
$669,000

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 5567, Page 92Recorded3/1/2006

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 4553, Page 97

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3166, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1924