Skip to content

215 Midwood Pl

Westfield, NJ 07090

Built 2006

Last Sale Price
$1,399,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block4104
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,886
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,600
30%
Improvement Value:$957,000
70%
Total Assessment$1,362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,686+2.1%
2024$30,059+2.0%
2023$29,473+0.2%
2022$29,405+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,399,000

From:

To:

Sq Ft3,886DeedBook 6252, Page 2045Recorded3/21/2018

Property Sale

Sale
$1,335,000

From:

To:

Sq Ft3,886DeedBook 5744, Page 755Recorded12/18/2008

Property Sale

Sale
$1,482,000

From:

To:

DeedBook 5603, Page 744NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/7/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 5515, Page 777Recorded7/13/2005