Skip to content

714 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$1,399,000
Last Sale Date
Oct 12, 2014

Property Information

Block4106
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1900

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,426
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,800
43%
Improvement Value:$765,400
57%
Total Assessment$1,331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,979+2.1%
2024$29,366+2.0%
2023$28,794+0.2%
2022$28,727+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,399,000

From:

To:

Sq Ft3,426DeedBook 6030, Page 800Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 4732, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1900