Skip to content

404 Grove St W

Westfield, NJ 07090

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 12, 2018

Property Information

Block4204
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description3S-S-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,900
72%
Improvement Value:$171,400
28%
Total Assessment$611,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,766+2.1%
2024$13,485+2.0%
2023$13,222+0.2%
2022$13,192+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928