Skip to content

420 Grove St W

Westfield, NJ 07090

Built 1929

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Oct 18, 2011

Property Information

Block4204
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,900
78%
Improvement Value:$125,800
22%
Total Assessment$565,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,740+2.1%
2024$12,479+2.0%
2023$12,236+0.2%
2022$12,208+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000

From: DENNY, SYDNEY E & MICHAEL J

To: MCBREARTY, PATRICK

Sq Ft1,088DeedBook 5882, Page 808Recorded10/25/2011

Property Sale

Sale
$410,000

From: KELLY, DAVID J & KAREN M

To: DENNY, SYDNEY E-DICKEY, MICHAEL J

Sq Ft1,088DeedBook 5423, Page 70Recorded3/30/2004

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4066, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1929