Skip to content

527 Washington St

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block4205
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
68%
Improvement Value:$227,000
32%
Total Assessment$707,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,922+2.1%
2024$15,596+2.0%
2023$15,292+0.2%
2022$15,257+0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$670,000

From: PSYHOJOS, EMANUEL J, PSYHOJOS, EMANUEL J

To: MALANOWSKI, CAROLYN & PACKOWSKI, B, MALANOWSKI, CAROLYN & PACKOWSKI, B

Sq Ft1,975DeedBook 5970, Page 537Recorded9/6/2013

Property Sale

Sale
$627,500

From: ROSENTHAL, ABBE L

To: PSYHOJOS, EMANUEL J

Sq Ft1,975DeedBook 5626, Page 206Recorded1/2/2007

Property Sale

Sale
$600,000

From: LEERET, STEPHEN & JULIE

To: ROSENTHAL, ABBE L

Sq Ft1,975DeedBook 5434, Page 101Recorded6/7/2004

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4672, Page 32

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3366, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1930