Skip to content

680 Westfield Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1926

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block4206
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1926

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,400
74%
Improvement Value:$157,600
26%
Total Assessment$598,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,467+2.1%
2024$13,192+2.0%
2023$12,935+0.2%
2022$12,905+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 4822, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1926