Skip to content

692 Westfield Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block4206
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,200
74%
Improvement Value:$152,400
26%
Total Assessment$593,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,368+2.1%
2024$13,095+2.0%
2023$12,840+0.2%
2022$12,810+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,635DeedBook 6220, Page 470Recorded10/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910