Skip to content

27 Stoneleigh Park

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Apr 9, 2012

Property Information

Block4208
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,335
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,500
46%
Improvement Value:$730,100
54%
Total Assessment$1,350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,416+2.1%
2024$29,794+2.0%
2023$29,213+0.2%
2022$29,146+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

From: POGEMILLER, DAVID & STEPHANIE

To: LOGOZZO, JOSEPH P & DENISE COLLINS-

Sq Ft2,335DeedBook 5906, Page 282Recorded5/14/2012

Property Sale

Sale
$990,000

From: FOWLER, THOMAS A & KAREN P H/W

To: POGEMILLER, DAVID & STEPHANIE

Sq Ft2,335DeedBook 5832, Page 365Recorded9/7/2010

Property Sale

Sale
$532,000
DeedBook 4098, Page 319

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 3881, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1925