Skip to content

30 Stoneleigh Park

Westfield, NJ 07090

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block4208
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1935

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,467
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$609,000
52%
Improvement Value:$553,900
48%
Total Assessment$1,162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,189+2.1%
2024$25,654+2.0%
2023$25,154+0.2%
2022$25,095+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,950,000
Sq Ft3,467DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1935