Skip to content

866 Knollwood Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 1999

Property Information

Block4401
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1960

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,400
64%
Improvement Value:$296,000
36%
Total Assessment$824,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,565+2.1%
2024$18,186+2.0%
2023$17,832+0.2%
2022$17,791+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960