Skip to content

723 Radley Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jul 8, 1991

Property Information

Block4401
Lot65
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,100
71%
Improvement Value:$210,500
29%
Total Assessment$725,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,341+2.1%
2024$16,007+2.0%
2023$15,695+0.2%
2022$15,658+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1953