Skip to content

605 Kensington Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Oct 23, 1998

Property Information

Block5206
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,900
57%
Improvement Value:$292,600
43%
Total Assessment$675,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,212+2.1%
2024$14,902+2.0%
2023$14,611+0.2%
2022$14,577+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 4736, Page 329

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 3705, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1952