Skip to content

727 Tuxford Turn

Westfield, NJ 07090

Built 1955

Last Sale Price
$1,083,000
Last Sale Date
Feb 6, 2013

Property Information

Block4404
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1955

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,603
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,400
55%
Improvement Value:$525,700
45%
Total Assessment$1,172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,396+2.1%
2024$25,857+2.0%
2023$25,353+0.2%
2022$25,294+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,083,000

From:

To:

Sq Ft2,603DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded3/8/2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1955