Skip to content

912 Pennsylvania Ave

Westfield, NJ 07090

Built 2013

Last Sale Price
$2,055,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block4503
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1955

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,319
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,400
38%
Improvement Value:$872,600
62%
Total Assessment$1,401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,551+2.1%
2024$30,906+2.9%
2023$30,025+0.2%
2022$29,955+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,055,000

From: GALINDO, MICHAEL A & JILL A

To: CHINSKY, KIM

Sq Ft4,319DeedBook 6471, Page 2086Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$1,400,000

From: MICHAEL MAHONEY LLC, MICHAEL MAHONEY LLC

To: GALINDO, MICHAEL A & JILL A, GALINDO, MICHAEL A & JILL A

DeedBook 5994, Page 452NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/6/2014

Property Sale

Sale
$576,000

From: SIEVERS, MARK A EXR

To: MICHAEL MAHONEY LLC

Sq Ft2,038DeedBook 5952, Page 1Recorded5/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013