Skip to content

818 New England Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 19, 1991

Property Information

Block4504
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,429
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$539,600
80%
Improvement Value:$133,300
20%
Total Assessment$672,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,154+2.1%
2024$14,844+2.0%
2023$14,555+0.2%
2022$14,521+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3706, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1956