Skip to content

886 Village Green

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 14, 1997

Property Information

Block5301
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1960

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,200
67%
Improvement Value:$257,900
33%
Total Assessment$781,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,590+2.1%
2024$17,231+2.0%
2023$16,895+0.2%
2022$16,856+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4583, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1960