Skip to content

941 Willow Grove Road

Westfield, NJ 07090

Built 1940

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block4505
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1940

Building Details

Building Class17
Description2S-F-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$583,600
88%
Improvement Value:$79,500
12%
Total Assessment$663,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,933+2.1%
2024$14,628+2.0%
2023$14,343+0.2%
2022$14,310+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 6291, Page 2235Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3150, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1940