Skip to content

10 Willow Grove Pkwy

Westfield, NJ 07090

Built 1972

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block4505
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1972

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$499,200
65%
Improvement Value:$268,600
35%
Total Assessment$767,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,291+2.1%
2024$16,938+4.2%
2023$16,248+0.2%
2022$16,211+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 6438, Page 2991Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 4801, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1972