Skip to content

38 Normandy Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1972

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 25, 2010

Property Information

Block4601
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,839
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,000
63%
Improvement Value:$270,300
37%
Total Assessment$730,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,446+2.1%
2024$16,110+2.0%
2023$15,796+0.2%
2022$15,760+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From: DALY,KEVIN & LORRAINE

To: LIU, SHULIN & LEE, HANS

Sq Ft1,839DeedBook 5841, Page 392Recorded11/15/2010

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 3840, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1972