Skip to content

621 Vermont St

Westfield, NJ 07090

Built 1962

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block4601
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,485
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,800
49%
Improvement Value:$475,300
51%
Total Assessment$926,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,856+2.1%
2024$20,430+30.1%
2023$15,699+0.2%
2022$15,663+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From: SCHWAB,WILLIAM & MARY SUE VEERKAMP-

To: FERNANDES, JAMIE & ANTHONY , FERNANDES, JAMIE & ANTHONY

Sq Ft2,485DeedBook 6317, Page 436Recorded4/15/2019

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4035, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1962