Skip to content

648 Willow Grove Road

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block4601
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,600
50%
Improvement Value:$434,300
50%
Total Assessment$873,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,680+2.1%
2024$19,278+2.0%
2023$18,902+0.2%
2022$18,859+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000

From: BECKER, ANDREW E & HELEN S, BECKER, ANDREW E & HELEN S

To: BECKER, ANDREW E & JORDY, LISA M, BECKER, ANDREW E & JORDY, LISA M

Sq Ft2,484DeedBook 5981, Page 237NU CodeFamily (1)Recorded11/18/2013

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 4972, Page 270

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4318, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1930