Skip to content

1060 Rahway Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block4603
Lot9.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1948

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,381
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,900
83%
Improvement Value:$123,900
17%
Total Assessment$709,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,985+2.1%
2024$15,658-5.5%
2023$16,567
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948