Skip to content

1016 Seward Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Date
Jul 27, 1976

Property Information

Block4604
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,086
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,600
61%
Improvement Value:$270,800
39%
Total Assessment$694,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,638+2.1%
2024$15,318+2.0%
2023$15,020+0.2%
2022$14,985+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3074, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1951