Skip to content

14 Amy Dr

Westfield, NJ 07090

Built 2018

Last Sale Price
$1,830,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block4702
Lot71
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,503
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,700
33%
Improvement Value:$968,700
67%
Total Assessment$1,445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,550+2.1%
2024$31,886+2.0%
2023$31,264+0.2%
2022$31,192+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,830,000

From: FRANZON, ANDERS W & EVANGELINE C

To: LALLA, SANJAY & GINA

Sq Ft4,503DeedBook 6417, Page 2809Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$1,580,000

From: SAVITSKY, ROMAN

To: FRANZON, ANDERS W & EVANGELINE C

Sq Ft4,503DeedBook 6337, Page 234NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$610,000

From: HALLAC, SARAH W, EXC, HALLAC, SARAH W, EXC

To: SAVITSKY, ROMAN, SAVITSKY, ROMAN

Sq Ft1,716DeedBook 6210, Page 378Recorded8/24/2017