Skip to content

817 Tice Place

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block4703
Lot28.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,075
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,900
56%
Improvement Value:$357,600
44%
Total Assessment$815,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,365+2.1%
2024$17,990+2.7%
2023$17,522+0.2%
2022$17,482+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$960,000

From: SPERGEL, JONATHAN & LOUISE

To: ROSENBERG, MATTHEW & LOCASCIO,J K

Sq Ft3,075DeedBook 6474, Page 2960Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$480,000

From: LAZAROWITZ, BL-LAZAROWITZ, CB

To: HOME AGAIN 1, L L C

Sq Ft1,524DeedBook 5469, Page 475Recorded12/1/2004

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 3608, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1925