Skip to content

836 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1923

Last Sale Price
$1,030,000
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block4706
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1923

Building Details

Building Class18
Description2.5S-B-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,187
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,400
55%
Improvement Value:$416,100
45%
Total Assessment$924,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,820+2.1%
2024$20,394+2.5%
2023$19,902+0.2%
2022$19,856+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,030,000

From: OKAS, JAMES MARK & ANN MARIE

To: MARCAL, MICHAEL JR& LEMBERG,ALLISON

Sq Ft3,187DeedBook 6355, Page 840Recorded1/15/2020

Property Sale

Sale
$950,000

From: LEIZ, DAVID & VIRGINIA, LEIZ, DAVID & VIRGINIA

To: OKAS, JAMES MARK & ANN MARIE, OKAS, JAMES MARK & ANN MARIE

Sq Ft2,628DeedBook 6133, Page 100Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$344,000
DeedBook 3481, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1923