Skip to content

200 Grove St E

Westfield, NJ 07090

Commercial

Last Sale Price
$964,999
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block4803
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage8,712
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,500
28%
Improvement Value:$849,500
72%
Total Assessment$1,175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,461+2.1%
2024$25,921-8.3%
2023$28,262+0.2%
2022$28,196+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$964,999

From: DAVIS, ANTHONY R & MARY M

To: HUDSON MAGELLAN DEVELOPMENT LLC

Sq Ft8,712DeedBook 6393, Page 2451NU CodeLeaseback (28)Recorded12/16/2020