Skip to content

433 Central Ave

Westfield, NJ 07090

Commercial

Last Sale Price
$1,295,000
Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block3206
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage8,460
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,600
24%
Improvement Value:$1,379,500
76%
Total Assessment$1,817,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,921+2.1%
2024$40,085+2.0%
2023$39,304+0.2%
2022$39,213+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,295,000
DeedBook 5607, Page 708