Skip to content

949 Ripley Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1917

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block4812
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1917

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,500
60%
Improvement Value:$235,900
40%
Total Assessment$590,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,296+3.4%
2024$12,854+2.0%
2023$12,604-4.4%
2022$13,183+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From: ROMANO, RALPH & FUENSANTA GUTIERRER

To: ABAROA, NICHOLAS A

Sq Ft2,208DeedBook 6352, Page 779Recorded12/19/2019

Property Sale

Sale
$547,000

From: LEONARD, REID J & DEBRA S

To: ROMANO, RALPH & FUENSANTA GUTIERRER

Sq Ft1,784DeedBook 5697, Page 152Recorded2/15/2008

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 4467, Page 71

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 3561, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1917