Skip to content

918 Irving Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1937

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 18, 2008

Property Information

Block4812
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1937

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,385
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,000
65%
Improvement Value:$190,000
35%
Total Assessment$543,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,228+2.1%
2024$11,979+2.0%
2023$11,745+0.2%
2022$11,718+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,385DeedBook 5719, Page 180Recorded7/1/2008

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3559, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1937