Skip to content

935 Ripley Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Jun 25, 2010

Property Information

Block4812
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,500
62%
Improvement Value:$217,400
38%
Total Assessment$571,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,879+2.1%
2024$12,616+2.0%
2023$12,370+0.2%
2022$12,342+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 5822, Page 733Recorded7/6/2010

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 3958, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1930