Skip to content

1014 Ripley Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Mar 3, 2020

Property Information

Block4815
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1948

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,100
75%
Improvement Value:$119,400
25%
Total Assessment$474,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,686+2.1%
2024$10,467+2.0%
2023$10,263+0.2%
2022$10,240+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 6363, Page 2087Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 6226, Page 11Recorded11/2/2017

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 6205, Page 305Recorded8/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1948