Skip to content

225 Twin Oaks Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block4901
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1983

Building Details

Building Class18
Description2S-S-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$460,800
57%
Improvement Value:$343,500
43%
Total Assessment$804,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,113+2.1%
2024$17,743+2.0%
2023$17,397+0.2%
2022$17,357+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft1,900DeedBook 6577, Page 2866Recorded4/14/2025

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 3342, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1983