Skip to content

1211 Boynton Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1970

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block4901
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1970

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,600
62%
Improvement Value:$309,200
38%
Total Assessment$821,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,507+2.1%
2024$18,129+2.0%
2023$17,776+7.3%
2022$16,567+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From: HAJJAR, PAUL N & JENNIFER N

To: ANAGLATE, DAVID & MARCIA

Sq Ft2,240DeedBook 6396, Page 2665Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$735,000

From: MCLUCAS, EDWIN & JOAN, MCLUCAS, EDWIN & JOAN

To: HAJJAR, PAUL N & JENNIFER N, HAJJAR, PAUL N & JENNIFER N

Sq Ft2,076DeedBook 5965, Page 704Recorded8/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1970