Skip to content

37 Azalea Trail

Westfield, NJ 07090

Built 1992

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 10, 1992

Property Information

Block4902
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,800
54%
Improvement Value:$417,600
46%
Total Assessment$909,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,480+2.1%
2024$20,061+6.6%
2023$18,816+0.2%
2022$18,772+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 3924, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1992