Skip to content

8 Azalea Trail

Westfield, NJ 07090

Built 1986

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Apr 22, 2008

Property Information

Block4902
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,526
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,800
61%
Improvement Value:$312,100
39%
Total Assessment$803,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,104+2.1%
2024$17,734+2.0%
2023$17,388+0.2%
2022$17,348+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

From: DIAMOND,KENT V & NIXDORFF,CG

To: SENYK, DORIAN & NATALIA

Sq Ft2,526DeedBook 5714, Page 813Recorded6/4/2008

Property Sale

Sale
$860,000

From: BLUMKIN,MARK & AMY

To: DIAMOND,KENT V&NIXDORFF,CAROLYN G

Sq Ft2,564DeedBook 5666, Page 99Recorded8/9/2007

Property Sale

Sale
$850,000

From: SZPAICHLER,EDWARD E&ANNETTE

To: BLUMKIN,MARK S & AMY A

DeedBook 5647, Page 868Recorded5/7/2007

Property Sale

Sale
$349,800
DeedBook 3490, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1986