Skip to content

120 Cedar St

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$1,142,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block4908
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class17
Description1S-VS-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,740
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,600
38%
Improvement Value:$619,100
62%
Total Assessment$990,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,311+2.1%
2024$21,855+122.2%
2023$9,837+0.2%
2022$9,815+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,142,000

From:

To:

Sq Ft2,740DeedBook 6470, Page 376NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 6427, Page 414NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953