Skip to content

133 Cambridge Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block4908
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,683
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
66%
Improvement Value:$219,200
34%
Total Assessment$648,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,597+2.1%
2024$14,299+2.0%
2023$14,021+0.2%
2022$13,988+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From: DOKKO,JOHN H & SHIN,MIJEE

To: KANG, PETER KANG & KIN, ASHLEY Y

Sq Ft1,683DeedBook 5870, Page 155Recorded7/14/2011

Property Sale

Sale
$455,000

From: BORGESE, GWENDOLINE J

To: DOKKO, JOHN H & SHIN, MIJEE

Sq Ft1,683DeedBook 5390, Page 932Recorded9/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1956