Skip to content

129 Hardwick Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1927

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 15, 1983

Property Information

Block4910
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1927

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,985
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,400
63%
Improvement Value:$252,400
37%
Total Assessment$673,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,174+2.1%
2024$14,864+2.0%
2023$14,574+0.2%
2022$14,541+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3345, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1927