Skip to content

127 Hardwick Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1934

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block4910
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1934

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,600
70%
Improvement Value:$158,300
30%
Total Assessment$529,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,933+2.1%
2024$11,690+2.0%
2023$11,462+0.2%
2022$11,435+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4840, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1934