Skip to content

139 Harrow Rd

Westfield, NJ 07090

Built 2019

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block4912
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class---
Description2.5S-VS-L
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,267
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,400
35%
Improvement Value:$763,900
65%
Total Assessment$1,169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,333+2.1%
2024$25,795+2.0%
2023$25,292+0.2%
2022$25,233+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

Sq Ft4,267DeedBook 6391, Page 529Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$1,262,500

From:

To:

Sq Ft4,267DeedBook 6340, Page 470NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6263, Page 840Recorded5/21/2018

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6242, Page 2038Recorded1/29/2018