Skip to content

143 Harrow Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$671,800
Last Sale Date
Jun 18, 2014

Property Information

Block4912
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,765
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,400
62%
Improvement Value:$250,900
38%
Total Assessment$656,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,780+2.1%
2024$14,478+2.0%
2023$14,196+0.2%
2022$14,163+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$671,800

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded7/7/2014

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1950