Skip to content

6 Starlite Court

Westfield, NJ 07090

Built 1975

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 10, 2003

Property Information

Block5004
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,900
59%
Improvement Value:$329,000
41%
Total Assessment$801,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,059+2.1%
2024$17,690+2.0%
2023$17,345+0.2%
2022$17,305+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 5398, Page 251Recorded11/5/2003

Property Sale

Sale
$524,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 5145, Page 131Recorded7/19/2001

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4715, Page 285

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 3328, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1975